Wymiana katalizatora zwykle wiąże się z koniecznością poniesienia dużych kosztów. Ceny oryginalnych części opiewają zwykle na kwoty kilku tysięcy złotych. Wiele zależy od modelu i roku produkcji auta, a tym samym także katalizatora samochodowego.

Można również zdecydować się na kupno używanego, zregenerowanego katalizatora. Oczywiście cena jest w tym przypadku zdecydowanie niższa, zwykle wynosi kilkaset złotych. Instalacja oczyszczonego podzespołu powinna zostać poprzedzona fachową oceną jego stanu technicznego. Przegląd warto zlecić zaufanemu specjaliście.

Ostatni, najtańszy sposób na wymianę katalizatora samochodowego to kupno uniwersalnego podzespołu. W tym przypadku cena waha się zwykle w granicach 200-300 złotych. Skuteczność zamienników oryginalnych katalizatorów przeważnie jest nieco niższa, dlatego nie warto instalować ich w najnowszych samochodach, objętych restrykcyjnymi normami spalania. W przypadku aut wyprodukowanych przed 1995 rokiem, kiedy to wprowadzono nowe normy w zakresie ochrony środowiska, jest to o wiele sensowniejsze. Bardziej liberalne wymagania oraz instalacja katalizatora na rurze wydechowej zachęcają w tym przypadku do korzystania z używanych części.

Kategorie: Porady

123