Według producentów nowe katalizatory powinny działać sprawnie nawet po przejechaniu 200 tys. kilometrów. W praktyce rzadko kiedy podzespół ten jest tak długowieczny. Najczęściej naprawa lub wymiana są konieczne po przejechaniu 100-150 tys. km, a przy dużej eksploatacji katalizator może odmówić posłuszeństwa nawet po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Jakie awarie katalizatorów w silniku spalinowym są najczęstsze?:

1. Zatkanie – osiadające w kanalikach toksyny, a także rozmaite chemikalia przedostające się do rdzenia katalizatora powodują jego zatykanie. Efektem jest niedrożność układu wydechowego, objawiająca się m.in. coraz gorszymi osiągami silnika.

2. Ukruszenie komponentów we wkładzie – awaria dotyczy głównie katalizatorów ceramicznych, choć może występować również w tych metalowych. Najczęstszą przyczyną jest szok termiczny. Katalizator pracuje w bardzo wysokiej temperaturze, sięgającej nawet 500 stopni Celsjusza. Z tego względu zwykłe przejechanie przez większą kałużę może wpłynąć na niego destrukcyjnie.

3. Stopienie kanalików – przyczyną tej awarii jest natomiast nadmierne przegrzanie rdzenia katalizatora. Najczęściej dochodzi do niego wskutek jazdy z nierozgrzanym silnikiem. W takiej sytuacji paliwo częściowo jest spalane w układzie wydechowym, przez co temperatura podzespołów gwałtownie rośnie. W konsekwencji dochodzi do przepalenia poszczególnych komponentów katalizatora. Ten problem również występuje głównie w katalizatorach ceramicznych.
Stopienie rdzenia katalizatora może być również konsekwencją niepoprawnej regulacji instalacji LPG, zwłaszcza, jeśli kierowca korzysta z bogatej mieszanki.

Kategorie: Porady

123