Po pewnym czasie każda awaria katalizatora daje o sobie bardzo wyraźnie znać. Objawy, których nie można lekceważyć to:
- słaba wydajność silnika – najczęściej jest efektem zatkania katalizatora. Początkowo, gdy niedrożność jest częściowa, przytkanie może zostać niezauważone. Jednak z czasem nie będzie można go przeoczyć, ze względu na znaczny wzrost poziomu ciśnienia zwrotnego. Uniemożliwia to poprawne działanie silnika. Kierowca odczuwa jego zaburzoną pracę poprzez problemy z przyspieszeniem i szarpnięcia w trakcie jazdy. W sytuacji tej odnosi się wrażenie, jakby paliwo nie dostawało się do silnika, pomimo naciskania pedału gazu.
- wypadanie zapłonów – przeważnie oznacza, że paliwo jest spalane w układzie wydechowym. Oznacza to, że w każdym momencie może dojść do przegrzania katalizatora i stopienia jego komponentów.
- zwiększone zużycia paliwa – objaw bardzo niespecyficzny, może oznaczać awarię różnych podzespołów, w tym również katalizatora. Często oznacza zniszczenie komponentów rdzenia lub jego zatkanie
- podwyższona emisja dwutlenku węgla – jednym z głównych zadań katalizatora samochodowego jest zmniejszenie emisji CO2, zatem jej wzrost ewidentnie oznacza nieprawidłowość w działaniu podzespołu
Zauważywszy, że katalizator nie działa prawidłowo, należy jak najszybciej udać się do warsztatu, aby zdiagnozować problem. Nie można tej sprawy lekceważyć, gdyż niesprawnie działający katalizator nie tylko nie chroni środowiska przed toksynami, ale również utrudnia jazdę, a czasami czyni ją niezwykle niebezpieczną.